NAJEM KRÓTKOTERMINOWY

Zbliżające się wakacje to szansa dla branży turystycznej na odbudowanie strat spowodowanych pandemią koronawirusa. To także okazja, aby w końcu wyjechać na wyczekany urlop i swobodnie podróżować bez ograniczeń spowodowanych przez restrykcje wprowadzone w związku ze stanem epidemii. W tym roku można zauważyć wzmożone zainteresowanie wynajmem krótkoterminowym, który staje się poważną konkurencją dla hoteli. Zobacz, co warto o nim wiedzieć!

Czym jest wynajem krótkoterminowy?

Pandemia wielu osobom pokrzyżowała plany wakacyjne nie tylko ze względu ograniczenia związane z podróżowaniem, ale możliwością znalezienia miejsca noclegowego. Większość hoteli musiała zostać zamkniętych, a to przełożyło się na wzrost popularności krótkoterminowego wynajmu mieszkań. To alternatywne rozwiązanie dla pobytu w hotelu, z tą różnicą, że najmujący zamiast pokoju ma do swojej dyspozycji cały lokal wraz w wyposażeniem.

Wynajem krótkoterminowy nieruchomości to nic innego jak odpłatne udostępnianie mieszkania na doby. Turyści chętnie korzystają z takiej opcji, ze względu na wygodę, większe poczucie prywatności, a także niższe koszty zakwaterowania w porównaniu do hotelu.

Na czym polega wynajem krótkoterminowy mieszkań?

Mieszkania na doby są dostępne w różnym standardzie, co przekłada się na cenę pobytu. Wyposażenie obejmuje sprzęty standardowo dostępne w każdym domu – pralkę, sprzęty kuchenne, AGD i RTV, z których swobodnie można korzystać podczas pobytu. W przeciwieństwie do hoteli nie ma też recepcji, a dostęp do lokalu mają tylko najemcy.

W nawiązaniu kontaktu często pośredniczą serwisy internetowe, na których są udostępniane ogłoszenia wynajmu krótkoterminowego mieszkań z opcją natychmiastowej rezerwacji w wybranym terminie. Często istnieje także możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień jak np. serwis sprzątający czy usługi cateringu z dostawą pod drzwi.

Wynajem krótkoterminowy mieszkań – przepisy prawa

W polskim prawie na próżno szukać definicji wynajmu krótkoterminowego mieszkań, jednak zastosowanie ma tu art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego o najmie na czas określony. W związku z tym, że mieszkania są wynajmowane na doby, nie ma konieczności sporządzania umowy pisemnej między obiema stronami. W praktyce wszystkie formalności ograniczają się do dokonania rezerwacji, opłacenia pobytu i pokrycia kosztów ewentualnej kaucji.

Ministerstwo rozwoju pracuje nad ujednoliceniem przepisów, które mają precyzyjnie regulować kwestie dotyczące krótkoterminowego wynajmu apartamentów. Obecnie właściciele takich mieszkań muszą pamiętać o rozliczaniu się z urzędem skarbowym z uzyskanych przychodów oraz konieczności prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli wynajem krótkoterminowy ma charakter ciągły. W przypadku sporadycznego udostępniania lokalu, rozliczenie może się odbywać na zasadach najmu prywatnego.

Komentarze są zablokowane.