Zakup mieszkania to jednak z najważniejszych decyzji w życiu. Wiąże się to jednak z ogromnym wydatkiem, co często wymaga wielu lat gromadzenia oszczędności. To poważna przeszkoda, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają życie na własny rachunek. W takich sytuacjach często wsparcie nadchodzi od rodziców, decydujących się na darowiznę dla dziecka na zakup mieszkania. Zobacz, jakie niesie to za sobą skutki. Darowizna od rodziców na zakup mieszkania a obowiązek podatkowy Zgodnie z przepisami prawa darowizny podlegają opodatkowaniu w zależności od wartości przekazanego majątku oraz przynależności do konkretnej grupy podatkowej. Wysokość opłaty, którą należy rozliczyć z Urzędem Skarbowym, waha się od 3 do 20%. Istnieją jednak sytuacje, kiedy darowizna jest całkowicie zwolniona z podatku. Dotyczy to przekazania gotówki dzieciom przez rodziców, gdyż obie strony należą do I grupy podatkowej. Kwestie te reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, w myśl której, jeżeli kwota przekazana przez jednego rodzica nie przekracza 9 637 zł, to nie podlega obowiązkowi podatkowemu. Łącznie więc można podarować dziecku 19 274 zł i nie martwić się o konieczność rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Jak przekazać dziecku darowiznę na zakup mieszkania? Zakup nieruchomości to wydatek, który znacznie przekracza wysokość kwoty zwolnionej z podatku. Rodzice, którzy chcą w całości pokryć koszty inwestycji, mogą uniknąć opłaty skarbowej po spełnieniu określonych warunków: • Transakcja musi być udokumentowana i jednoznacznie informować o celu przekazania pieniędzy. Najprostszym rozwiązaniem jest zlecenie przelewu i zatytułowanie go jako darowizna na zakup mieszkania. • Dla potwierdzenia przekazania środków powinna zostać sporządzona umowa między obiema stronami. Nie jest wymagana jej forma notarialna, dlatego taki dokument można przygotować samodzielnie i uwzględnić w nim takie informacje jak kwota i cel darowizny, data i miejsce przekazania pieniędzy. • Dziecko jest zobowiązane powiadomić urząd skarbowy o otrzymanej darowiźnie. W tym celu w ciągu 6 miesięcy od daty przekazania gotówki musi złożyć wypełniony druk SD-Z2. W przypadku niedopełnienia powyższych procedur darowizna dla dziecka na zakup mieszkania podlega opodatkowaniu w wysokości 20% naliczanej od wartości przekazanych pieniędzy. Czy można przekazać dziecku mieszkanie w darowiźnie? Istnieje także możliwość przekazania dziecku mieszkania w darowiźnie. Wówczas jest to zwolnione z konieczności odprowadzenia opłaty do urzędu, ale trzeba się liczyć z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów notarialnych.

Zakup mieszkania to jednak z najważniejszych decyzji w życiu. Wiąże się to jednak z ogromnym wydatkiem, co często wymaga wielu lat gromadzenia oszczędności. To poważna przeszkoda, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają życie na własny rachunek. W takich sytuacjach często wsparcie nadchodzi od rodziców, decydujących się na darowiznę dla dziecka na zakup mieszkania. Zobacz, jakie niesie to za sobą skutki.

Darowizna od rodziców na zakup mieszkania a obowiązek podatkowy

Zgodnie z przepisami prawa darowizny podlegają opodatkowaniu w zależności od wartości przekazanego majątku oraz przynależności do konkretnej grupy podatkowej. Wysokość opłaty, którą należy rozliczyć z Urzędem Skarbowym, waha się od 3 do 20%. Istnieją jednak sytuacje, kiedy darowizna jest całkowicie zwolniona z podatku. Dotyczy to przekazania gotówki dzieciom przez rodziców, gdyż obie strony należą do I grupy podatkowej.

Kwestie te reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, w myśl której, jeżeli kwota przekazana przez jednego rodzica nie przekracza 9 637 zł, to nie podlega obowiązkowi podatkowemu. Łącznie więc można podarować dziecku 19 274 zł i nie martwić się o konieczność rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Jak przekazać dziecku darowiznę na zakup mieszkania?

Zakup nieruchomości to wydatek, który znacznie przekracza wysokość kwoty zwolnionej z podatku. Rodzice, którzy chcą w całości pokryć koszty inwestycji, mogą uniknąć opłaty skarbowej po spełnieniu określonych warunków:

  • Transakcja musi być udokumentowana i jednoznacznie informować o celu przekazania pieniędzy. Najprostszym rozwiązaniem jest zlecenie przelewu i zatytułowanie go jako darowizna na zakup mieszkania.
  • Dla potwierdzenia przekazania środków powinna zostać sporządzona umowa między obiema stronami. Nie jest wymagana jej forma notarialna, dlatego taki dokument można przygotować samodzielnie i uwzględnić w nim takie informacje jak kwota i cel darowizny, data i miejsce przekazania pieniędzy.
  • Dziecko jest zobowiązane powiadomić urząd skarbowy o otrzymanej darowiźnie. W tym celu w ciągu 6 miesięcy od daty przekazania gotówki musi złożyć wypełniony druk SD-Z2.

W przypadku niedopełnienia powyższych procedur darowizna dla dziecka na zakup mieszkania podlega opodatkowaniu w wysokości 20% naliczanej od wartości przekazanych pieniędzy.

Czy można przekazać dziecku mieszkanie w darowiźnie?

Istnieje także możliwość przekazania dziecku mieszkania w darowiźnie. Wówczas jest to zwolnione z konieczności odprowadzenia opłaty do urzędu, ale trzeba się liczyć z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów notarialnych.

Komentarze są zablokowane.