Jak zmniejszyć zużycie wody

Jak zmniejszyć zużycie wody?


Rosnące ceny wody zmuszają do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym można będzie nieco zaoszczędzić na rachunkach. Szacuje się, że jedna osoba zużywa ok. 100 l dziennie, co w skali miesiąca daje wynik aż 3000 l! Łatwo więc wyliczyć, jak duże zużycie przypada na kilkuosobową rodzinę. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci obniżyć opłaty za wodę. Sprawdź, jak płacić mniej!

Koszty zużycia wody w 2022

Obecnie opłata za 1 kubik w Lublinie wynosiła 9,39 zł, wliczając w to 4,04 zł za wodę oraz 5,36 zł za ścieki. MPWiK planuje jednak podwyżki i według projektu nowych stawek koszty zużycia wody miałyby wynosić 5,26 zł, a ścieków 7,04 zł, czyli w sumie aż 12,30 zł za metr sześcienny. W porównaniu do innych województw, Lubelskie wcale nie wypada tak źle, gdyż w większych miastach ceny są nawet o kilkanaście procent wyższe.

Poszukiwanie oszczędności jest więc zasadne i pozwoli Ci widocznie ograniczyć wydatki w domowym budżecie. Warto pamiętać, że rozliczanie zużycia wody we wspólnocie mieszkaniowej często odbywa się na podstawie odczytów z licznika głównego. Oszczędzanie powinno więc dotyczyć wszystkich mieszkańców, aby faktycznie przyniosło widoczne efekty.

Jak ograniczyć zużycie wody?

Nawet wprowadzenie drobnych zmian w codziennych nawykach jest w stanie sprawić, że w skali miesiąca będziesz zużywał nawet kilkadziesiąt procent wody mniej. W przypadku kilkuosobowej rodziny pozwoli Ci to sporo zaoszczędzić, co w obliczu wszechobecnej drożyzny z pewnością stanie się odczuwalne dla Twojego portfela. Jakie są skuteczne sposoby, aby zużywać mniej wody w mieszkaniu?

  • Ogranicz częste kąpiele na rzecz szybkiego prysznica. Napełnienie wanny pochłania ok. 150 l wody, a podczas kilkuminutowego prysznica zużyjesz jej o połowę mniej.
  • Pomyśl nad zainwestowaniem w zmywarkę. W trakcie jednego cyklu pracy urządzenie pobiera średnio 10 l wody, a podczas mycia ręcznego zużyjesz nawet 80 l!
  • Pralkę i zmywarkę uruchamiaj wtedy, gdy będą w pełni uzupełnione. Oba urządzenia na jeden cykl pracy zużywają w sumie ok. 60 l wody, nawet jeżeli nie są do końca załadowane.
  • Napraw cieknący kran i spłuczkę do toalety, uszczelnij zawory i przewody. Nawet niewielkie wycieki generują niepotrzebne zużycie.

Kilkanaście litrów wody zaoszczędzisz, jeżeli zakręcisz kran podczas golenia czy mycia zębów lub odkręcisz mniejszy strumień do mycia rąk czy spłukania naczyń. Wbrew pozorom takie drobne czynności są w stanie przełożyć się na niższe opłaty za wodę, a wcale nie przyczynią się do spadku Twojego komfortu życia.

Jak obniżyć koszty zużycia wody we wspólnocie mieszkaniowej w Lublinie?

W budynkach wielolokalowych, gdzie rozliczenie reguluje się w formie zaliczek, mieszkańcy często nie stosują się do zasad oszczędnego gospodarowania wody. Warto ten problem przedyskutować np. podczas zebrania, aby uświadomić członków wspólnoty, że rozsądne gospodarowanie wodą przyczyni się do drastycznego obniżenia rachunków. Dobrym pomysłem jest też powierzenie zarządzania nieruchomościami w Lublinie profesjonalnemu zarządcy, który pomoże w zoptymalizowaniu kosztów utrzymania budynku.

Istnieje wiele rozwiązań, aby obniżyć opłaty za wodę, ale wymaga to zaangażowania i podjęcia zdecydowanych kroków.

Komentarze są zablokowane.