28 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie nowe przepisy będące efektem nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. Nakładają one nowe obowiązki dla właścicieli domów jednorodzinnych oraz obiektów wielolokalowych. Kto musi wyrobić świadectwo charakterystyki energetycznej i jakie kary będą grozić za brak dokumentu? Odpowiadamy!
Świadectwo energetyczne budynku – co to jest?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który określa zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania nieruchomości. Opiera się na ekspertyzach, które mają dostarczyć danych dotyczących poziomu zużywania energii na:
- oświetlenie;
- klimatyzację;
- wentylację;
- utrzymanie temperatury powietrza w pomieszczeniach;
- podgrzewanie wody użytkowej.
Celem wprowadzenia obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej jest oszacowanie orientacyjnych kosztów utrzymania nieruchomości i zwiększenie świadomości na temat oszczędzania energii.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – dla kogo jest obowiązkowe?
Według dotychczasowych przepisów świadectwo charakterystyki energetycznej było wymagane dla budynków wybudowanych po 2009 r. Od kwietna 2023 r. dokument ten będzie obowiązkowy również dla domów indywidualnych i obiektów wielorodzinnych powstałych po 2009 r. Dotyczy to sytuacji, gdy właściciel będzie chciał sprzedać lub wynająć nieruchomość. Wówczas musi przekazać nowemu nabywcy dokument, a informacja o tym zostanie odnotowana w akcie notarialnym. W przypadku najmu kopia świadectwa energetycznego będzie musiała zostać dołączona do umowy.
Nowo powstające budynki również będą objęte obowiązkiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Kopię dokumentu należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę lub zawiadomienia o zakończeniu inwestycji. Nowe świadectwo trzeba będzie także sporządzić za każdym razem, jeśli budynek przeszedł termomodernizację, mogącą mieć wpływ na zużycie energii.
Świadectwo energetyczne budynku 2023 – kary za brak dokumentu
Wyrobienie świadectwa charakterystyki energetycznej to koszt ok. 500-1000 zł w zależności od metrażu i lokalizacji nieruchomości. Dokument jest ważny przez 10 lat, a od 2023 r. będzie wymagał sporządzenia zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Za niedopełnienie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego budynku są przewidziane sankcje w postaci wysokich kar grzywny. Dotyczy to również sytuacji, gdy dokument zostanie sporządzony nieprawidłowo lub przez osobę bez uprawnień.